Oto Alım Satım Galerisi

Oto Alım Satım Galerisi

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ve geçtiğimiz hafta basında yer almasına rağmen tam anlamıyla anlaşılmayan. ‘İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmeliğe’ otomotiv sektörü tarafından ‘Devrim’ olarak nitelendirildi. Düzenleme ilgili kurum ve kuruluşlardan gelen görüşlerin değerlendirilmesinin sonrasında en hızlıca yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderilecek. Alım Satıma göre ikinci el taşıt ticaretinin sadece bu işle ilgilenen tacirler ile esnaf ve sanatkarlar tarafından yapılması hedefleniyor.

Araç alım Galerisi

Nakit araba alınır Bu işle uğraşmayan vatandaşlar bir yılda üçten çok ikinci el araç satışı yapamayacak. İkinci el taşıt ticareti yapmayan esnaf ve sanatkarlar ile tacir olmayan özel hukuk tüzel kişilerinin de bir yıl içinde 3’ten çok ikinci el taşıt satışı yapabilmeleri, bu taşıtların en az 3 yıldır kendileri adına tescilli olması şartına bağlanıyor. Böylece ikinci el taşıt ticaretindeki kayıt dışı faaliyetler ile vergi kayıplarının önüne geçilmesi, merdiven altı galerilerinin ortadan kalkması planlanıyor.Otomotiv sektörü yetkilileri bu tasarı ile artık hernet kendi işini yapacağını belirterek, “Bir kasa bir masa ile oto galericilik dönemi sona eriyor. Artık vatandaş daha bilindik, güvenilir adresler üzerinden ikinci el araçlarını alıp satabilecek. Özellikle dar sokak arası galericiler ortadan kalkacak. Bu yüzden devrim niteliğinde bir karar bu” yorumunu yapıyor. 2. el oto pazarları için de bir formül bulunacağını kaydeden yetkililer, bu tip pazarlarda yalnız belgesi olanların alım-satım yapabileceğini söylüyor. Hükümetin ikinci el piyasasına çeki düzen vermek için 2018 yılında çıkan ‘torba yasa’yla Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na yetki verdiğini hatırlatan yetkililer, hazırlanan son tkatiyenkla ikinci el otomobil alım ve satımlarının nasıl yapılacağının belirlendiğini söylüyor. Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada sektördeki rakamlar ile ilgili şu bilgileri veriyor:

Oto Alım Satım Galerisi
Oto Alım Satım Galerisi

 

Yılda 6 MİLYON ARAÇ SATILIYOR

“İkinci el araç satışlarında çok önemli oranda vergi kaybı var. 2015’te noterlerde aşağı yukarı 5 milyon civarında ikinci el araç alım ve satımı yapıldı. Bu araçların aşağı yukarı 1.5-2 milyonunun faturası kesilerek devlete vergisi ödendi. Geri kalan 3 milyonun aracın vergisi kayıp. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bunun önüne geçmek için bir çalışma başlattı.” İkinci el piyasasına bu yönetmelikle beraber düzen gelecek ve herkes bundan sonra ikinci el araç alım ve satımı yapamayacak. Bakanlık ya da galerici odaları tarafından verilecek yetki belgesiyle alım ve satımlar yapabilecek. Yetki belgesi de vergi levhası, iş yeri açma ruhsatı, oda kaydı olan ve odalara başvuru edecek kişilere verilecek. Yapılan değerlendirme sonucu Bakanlık tarafından ‘ikinci el araç alım ve satımı yapabilir’ diye bir yetki belgesi verilecek. Noterlerde de bu belgelerle satış yapılacak.

ALMANYA, FRANSA  SATIŞLARI İNCELENDİ

İstanbul Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, düzenlemeye Bursa, İzmir ve İstanbul’daki galerici odalarının da katkı sağladığını belirterek, şunları söylüyor: “Yönetmelik hazırlanırken Almanya, Fransa ve İngiltere gibi gelişmiş ülkelerde ikinci el araç alım ve satımlarının nasıl yapıldığını inceledik. Bütün o ülkelerden esinlenerek hazırladığımız ve Türkiye şartlarına makul bu işin nasıl yapılacağını, problemlerinın ve çözüm yollarının ne olduğunu içeren 21 maddelik yönetmelik tkatiyenğını Gümrük ve Ticaret Bakanlığına sunduk. Bakanlık da buna benzer çalışmalar yaptı. Bunlar değerlendirilerek ciddi bir çalışma sonucunda bu düzenleme ortaya çıktı. Bu tkatiyenk, kusurlerin belirleme edilmesi ve görüşlerin alınması için diğer illerdeki oda başkanlarına gönderildi. Ay sonuna kadar oda başkanları görüşlerini yazılı olarak Bakanlığa bildirecekler.”

İNTERNETTE SATIŞ ARTIK ÇOK ZOR

Nakit araç alanlar GALERİCİLERİN yönetmelikle önemli oranda standart ve yaptırıma tabi olacaklarına da değinen Yanık, şunları kaydetti. “Bu sektörün gerçek sahipleri kendilerine önemli oranda bir çeki düzen verecekler. Galeri sitelerinin metrekareleri ve bu işi yapacak kişilere getirilen standartlar belirlenecek. Bu işi yapacaklar yaptığı hata sonucurdan önemli oranda mesul tutulacak. Aracın kilometresini, hasar kaydını nasıl görüyorsak vatandaşa bunu aynen aktaracağız. Yaptığımız yanlış transferların sonucunda da vatandaş mağdur olursa da önemli oranda ceza-i yaptırım göreceğiz. Yaptığı ticarette insanları zarara uğratanlar meslekten men edilebilecek. Türkiye’de artık herkes sanal ortamda ikinci el aracı kafasına göre alıp satamayacak. İnternette satışa sunabilir ancak noterde bu satışı gerçekleştiremeyecek.”